Das WeltAuto a Cebia bojují proti nepoctivcům

Image of Das WeltAuto a Cebia bojují proti nepoctivcům


Praha, 3. května 2022


  • Společné školení Cebia a partnerů Das WeltAuto
  • Poptávka převyšující nabídku ojetin láká na trh problematické vozy
  • Dovozy vozidel ze zahraničí se dramaticky zvyšují. Rizika také.
  • Původ a historie vozidla je pro Das WeltAuto priorita
  • Originální Cebia Report ke každému vozidlu v síti Das WeltAuto zdarma

Nedostatek nových, ale i kvalitních ojetých vozů je současným trendem doby, poznamenané negativními společenskými událostmi. Růst cen ojetých vozů reflektuje zvýšenou poptávku po nich. Spolu s ní se na český trh dostávají vozidla dovezená, často s nepříliš transparentním původem.

„Současný hlad po ojetých vozech nám sice nahrává, zdrojování kvalitních ojetin je však pro nás a naše partnery velkou výzvou,“ říká Mirka Cimrová, vedoucí divize Das WeltAuto společnosti Porsche Česká republika. „Protože je pro nás kvalita vozidel prioritou, velmi dbáme na personál našich autorizovaných partnerů. Ti se stále častěji setkávají s dovozovými vozy, u nichž není výjimkou problematičtější původ. Proto jsme se spojili se společností Cebia, která personál partnerů Das WeltAuto školí tak, aby co nejlépe dokázali odhalit případné nejasnosti vykupovaných ojetých vozů,“ vysvětluje Mirka Cimrová.

Omlazování, manipulace se stavem ujetých kilometrů, nejasnosti o původu vozidel a jejich „přeregistrovávání“, pozměňování identifikátorů, opravované totální havárie – tyto a řada dalších podvodů číhají na výkupčí sítě Das WeltAuto častěji než kdykoliv jindy. Vysoká poptávka po ojetých vozech není dostatečně saturována vozy prodanými jako nové v ČR, u nichž je původ průkaznější než u dovozů. „Abychom dokázali udržet kvalitu prodávaných aut na vysoké úrovni a uspokojili vysokou poptávku, musí být naši partneři obezřetnější při dovozu či výkupech vozidel. Největší tuzemská autorita na poli prověřování ojetin, společnost Cebia, s níž dlouhodobě spolupracujeme, nám pomáhá se vzděláváním obchodníků sítě Das WeltAuto. Aktuálně proběhla školení ve dvou vlnách, kam zamířilo 24 účastníků z 21 dealerství Das WeltAuto,“ objasňuje Mirka Cimrová důležité školení prodejní sítě.

Samotné školení probíhá teoretickou i praktickou formou. Lektoři společnosti Cebia tak personál dealerů Das WeltAuto nejdříve seznámí s nekalými praktikami a riziky spojenými hlavně s dovozovými automobily. U nich se často vyskytuje status vozidel zatíženými úvěry či dalšími závazky třetích stran, bývá u nich manipulován původ (vozidla původem například z Rumunska se poté registrují v Německu, aby byla následně nabízena jako původem německá), bývají opravována po totálních haváriích či neodborně lakována a tak dále. Součástí školení je dále praktická část. Při ní se na dílně prohlíží vůz a prověřuje:

  • z hlediska legislativního: stav tachometru (legislativa STK, úpravy stavu km, zjištění skutečného stavu), omlazení (rok výroby x uvedení do provozu, první registrace), zamlžení původu (aukce, „přeregistrovávání“ vozidel)
  • z hlediska technického: lak a jeho měření (postup, místa, hodnoty), viditelné či skryté identifikátory (zasklení, data na dílech, štítky), opravené totální havárie, VINTEST


„V naší síti garantujeme původ vozidel nejen interními kanály, ale také originálním Cebia Reportem, dodávaným ke každému vozu zdarma. Poslední dobou se totiž objevily také falešné reporty, od nichž se distancujeme,“ upozorňuje Mirka Cimrová na další nekalé praktiky některých prodejců ojetých aut. Maximálně proškolený personál sítě Das WeltAuto nyní dokáže ještě lépe odhalit případné podvody a nedůvěryhodný vůz odmítnout. K zákazníkům Das WeltAuto se tak dostávají jen skutečně detailně prověřená auta.


Das WeltAuto je globálním programem prodeje ojetých vozů primárně značek koncernu Volkswagen s centrální podporou. Na českém trhu si mohou zákazníci vybírat z široké nabídky několika tisíc prověřených, kvalitních a spolehlivých ojetých automobilů nejen koncernových značek. Nákup a prodej ojetého vozu v síti Das WeltAuto je přitom plně srovnatelný s nákupem nového vozu u autorizovaných prodejců díky důkladně školeným prodejcům a nadstandardním zákaznickým službám, mezi něž patří minimálně roční záruka od data prodeje (do 5 let stáří a nájezdu 150 000 kilometrů s ověřeným stavem na základě podrobné technické prohlídky).

language car-favorit compare-large searchagent up